İş Güvenliği Ekipmanı Nedir?

İş Güvenliği Ekipmanı Nedir?

Çalışanlarına değer veren şirketler, uygun iş güvenliği ekipmanları sağlar. İşçileri güvende tutmak, iş kazalarından dolayı maaşlarını kaybetmeyecekleri anlamına gelir ve sonrasında şirket zaman veya para kaybetmez.

Güvenlik malzemeleri , işçiyi zararlı maddelere maruz kalmaya karşı uyaran kişisel koruyucu ekipman, daha güvenli aletler veya aletler şeklinde gelebilir.

İş Güvenliği Ekipmanı Nedir?

İş yeri güvenlik ekipmanı, kullanıcının veya kullanıcının yaralanmasına karşı koruma sağlar. Çoğu zaman, güvenlik ekipmanı giyilebilir kişisel koruyucu ekipman veya KKD şeklinde gelir. Bununla birlikte, bazı aletlerin daha güvenli bir tasarımı vardır, bu da onları yaralanmalara neden olma olasılığını azaltır.

İş yerleri, çalışanlarını güvende tutmaya yardımcı olmak için gadget’lar da kullanabilir. Bu gadget’lar, tehlikeli bir maddeye maruz kalmayı kaydedebilir veya hava kalitesi gibi çevresel faktörleri izleyebilir.

İş Yerinde Güvenlik Koruyucu Ekipman Türleri

İşe ve işyerine bağlı olarak tek bir işçi için birkaç farklı ekipman gerekebilir.

Baretler veya kasklar, çalışanların kafalarını potansiyel düşen nesnelerden korur. Bu öğeler, çalışanın tercihine veya işine bağlı olarak farklı tasarımlara sahip olabilir. Bazıları bir iç koşum veya ter bantları içerir.

Güvenlik gözlükleri, tehlikeli yabancı maddelerin bir çalışanın gözüne girmesini engeller. Kızılötesi radyasyon, kaynak veya diğer parlak ışıklarla çalışması gerekenler için güvenlik kalkanlı bir kaynak kaskı veya kaynak gözlüğü daha iyi bir çözümdür.

İşitme hasarı, uzun süre 70 desibelin üzerindeki gürültüye maruz kalmakla başlayabilir ve 120 dB’nin üzerindeki herhangi bir şey anında hasara neden olabilir. Endüstriyel ortamlarda yüksek seslere maruz kalan işçiler bir tür işitme koruması takmalıdır. Kulak tıkaçları ve kulaklıklar farklı derecelendirmelere sahiptir, bu nedenle güvenlik yöneticileri buna göre seçim yapmalıdır.

Solunum tehlikesine maruz kalan çalışanlar her zaman maske takmalıdır. Sürekli olarak zararlı dumanlara maruz kalıyorlarsa, işçiler solunum cihazı takmalıdır.

Güvenlik ayakkabıları, çalışanların ihtiyaçlarına göre değişir. Sanayi işçileri, ayak yaralanmalarını önlemek için çelik burunlu ayakkabı giymelidir. Kaymaların yaygın olduğu işlerde çalışanlar kaymaz tabanlı ayakkabılar giymelidir.

Eldivenler ısıya, kimyasallara veya yırtılmalara karşı koruma sağladıkları için KKD’nin önemli bir parçasıdır – hepsi çok yaygın el yaralanmalarıdır. Eldivenlerin kalınlığı ve yapıldıkları malzemeler, iş işlevlerine göre koruma sağlamalıdır.

Güvenlik kıyafetleri, yüksek görünürlük için genellikle parlak renklidir. Yansıtıcı bantlı yelekler ve pantolonlar da bu kategoriye girer.