Emniyet Kemerleri

İş sağlığı ve işçilerin güvenliği için kullanılması gereken birçok ekipman bulunmaktadır. Sektöre göre değişiklik göstersede işçiler hem yer altına girerken hemde yükseğe çıkarken , düz yolda giderken bile araç kullanırken bile emniyet kemeri kullanılmalıdır.

 

Tam Vücut Tipi Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri

Tam vücut tipi paraşüt tipi emniyet kemeri iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması bakımından önemli bir ihtiyaçtır. İş sağlığı ve güvenliği açısından en tehlikeli işlerden biri inşaatlarda ya da yüksek noktalarda yapılan işlerdir. Çok yüksek risklerle yapılan bu işlerde gerekli güvenlik önlemlerinin sağlanması önemli olmaktadır. Bu nedenle uygun donanım ve teçhizat kullanılarak güvenli bir çalışma ortamı oluşturulması gerekir. Bu sayede yüksekten düşme, çarpma gibi risklere karşı koruma sağlanır.

Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Standartları

Tam vücut tipi paraşüt tipi emniyet kemeri vücudu sıkı bir şekilde tutarak düşme riskini ortadan kaldıran oldukça sağlam bir yapıda üretilmektedir. Dış cephe işleri, inşaat çalışanları, köprü inşaatları, kule ve gökdelenlerde yüksek noktalarda çalışan personellerin can güvenliği endişesi yaşamadan, işine odaklanarak çalışmasını sağlar. Paraşüt tipi emniyet kemeri standartları açısından TSE’nin yürürlükte olan iki adet standart bulunmaktadır. Bunlar EN 360 ve EN 361 olarak belirlenmiştir. EN 361 bel tipi emniyet kemeri standartıdır. Bu standartın kapsamında tam vücut kemer sistemi olarak üretilen ürünlerin, üretici yoluyla elde edilen özellikler, deney yöntemleri, işaretleme çalışmaları, bilgi ve paketleme özellikleri bulunmaktadır. EN 360 geri sayımlı makara düşme önleyicileri standartıdır. Bu standart kapsamına geri sayımlı makara düşme önleyicilerinin özellikleri, deney yöntemleri, işaretleme ve ambalajlama sistemleri girmektedir.

Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Bedenleri

Paraşüt tipi emniyet kemeri bedenleri standart olarak üretilebileceği gibi farklı ölçülerde ürünlerde bulunmaktadır. Standart ölçülerdeki kemerler omuz bel ve bacak kısımlarında bulunan tokalar sayesinde ayarlanabilir özelliktedir. Bedenli ürünlerde S bedenden 2 XL’ a kadar bedenler bulunmaktadır. Tüm ürünlerde vücuda uygun bir şekilde ayarlama yapılabilmektedir.